sekretariat@psmszczytno.pl, tel. (89) 624 25 09

PATRON SZKOŁY – FRYDERYK CHOPIN

 

Fryderyk Chopin – urodził się 1 marca 1810 roku (niektórzy muzykolodzy podają datę 22 lutego), w Żelazowej Woli, zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu.

Jest uważany za najwybitniejszego pianistę i kompozytora epoki romantyzmu oraz jednego z najwybitniejszych muzyków w historii. Już od najmłodszych lat, w małym Fryderyku rodziło się zainteresowanie muzyką. Pierwszym nauczycielem muzyki, była jego matka Justyna. Fortepian, sprawiał mu wiele przyjemności, więc w wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u pedagoga Wojciecha Żywnego. Postępy w nauce były na tyle duże, że wkrótce, Fryderyk skomponował swój pierwszy utwór „Rondo B-dur”, który zapisał nutowo jego ojciec – Mikołaj.

Kolejne lata nauki i ćwiczeń, zaowocowały pierwszym publicznym występem. Fryderyk wziął udział w koncercie charytatywnym, gdzie zagrał „Koncert fortepianowy g-moll” Adalberta Gyrowetza.

Jako nastolatek, kontynuował wybraną wcześniej drogę. W roku 1826 rozpoczął naukę kompozycji u Józefa Elsnera w Warszawskiej Szkole Głównej Muzyki.

W roku 1830, skomponował swój pierwszy „Koncert f-moll” op. 21. Prawykonanie odbyło się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Koncert zdobył wspaniałe opinie recenzentów, co wzmocniło pozycję Chopina jako dojrzewającego kompozytora. W tym samym roku Chopin wyjechał początkowo do Wiednia, a następnie do Paryża… Tak rozpoczęła się kariera jednego z największych i najbardziej znanych kompozytorów w dotychczasowych dziejach muzyki.

Fryderyk Chopin jest autorem wielu wspaniałych mazurków, polonezów czy nokturnów. Nie każdy zapewne wie, że wśród tak wielu dzieł, napisał tylko dwa koncerty!

Ta krótka notatka o Chopinie, ma jedynie na celu zachęcić Was, do dalszego poznawania dzieł i poszukiwania informacji na temat naszego rodzimego kompozytora.

Opracowanie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczytnie na podstawie:

1. http://culture.pl/pl/tworca/fryderyk-chopin

2. http://www.chopin.pl/biografia_chopina.pl.html

Więcej ciekawych informacji o Fryderyku Chopinie, znajdziecie m.in. w bazie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina pod adresem: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/